АКТУАЛЬНІ ПИТАННЯ РОЗВИТКУ СПОСОБІВ ВЕДЕННЯ ЗУСТРІЧНОГО БОЮ ПІДРОЗДІЛАМИ МОРСЬКОЇ ПІХОТИ У СВІТІ СУЧАСНИХ ПОГЛЯДІВ
DOI:
https://doi.org/10.32782/msd/2025.1/06Ключові слова:
зустрічний бій, бойові дії, бойовий досвід, загальновійськовий бійАнотація
У сучасних умовах ведення бойових дії різко зросло значення випередження противника у вогневому ураженні. Поряд з випередженням противника в нанесенні вогневих ударів важливе значення має і випередження його в розгортанні головних сил і переході в атаку. Важливість цієї умови для досягнення успіху в зустрічному бою підтверджується досвідом багатьох зустрічних боїв, проведених у минулих і сучасних бойових діях, та підкреслюється в статутах багатьох сучасних армій. Досягнення успіху в зустрічному бою неможливе без захоплення ініціативи й утримання її під час бою. Це досягається високою активністю і рішучістю дій військ, їхньою мобільністю, оперативністю в роботі командирів і штабів, проявом творчості, випередженням противника в діях. Для успішного ведення зустрічного бою необхідно творчо застосовувати загальні принципи сучасного загальновійськового бою, вміло використовувати велику вогневу міць, високу маневреність, рухливість і ударну силу військ. Водночас, як показує бойовий досвід, на результат зустрічного бою серйозно впливають чинники, зумовлені природою цього бою. Вони повною мірою повинні враховуватися при організації та веденні зустрічного бою. Зустрічний бій являє собою різновид наступального бою, в якому обидві сторони прагнуть виконати поставлене завдання наступом. Війська в зустрічному бою мають на меті розгромити наступаючого противника, захопити ініціативу і створити вигідні умови для подальших дій. До початка війни основні угруповання військ сторін перебувають на певній відстані одне від одного, і їхньому зіткненню передує висування частин і з'єднань маршем із місць постійної дислокації, районів зосередження, навчань і зборів за бойовою тривогою. Природно, що в такій обстановці, коли обидві сторони рухаються з однаковою рішучою метою розгромити противника наступальними діями, створюються умови для виникнення численних зустрічних боїв. У зустрічний бій з маршу можуть вступати частини і з'єднання не тільки першого ешелону, а й ті, що висуваються з глибини для нарощування зусиль, розвитку успіху або відбиття ударів противника. Отже, в початковий період війни зустрічний бій з розгортанням військ з похідних колон стає найбільш характерним різновидом наступальних дій військ.
Посилання
СП 7-00(03).01. Доктрина «З організації підготовки у Збройних силах України» Київ : Генеральний штаб ЗС України, 2020. С. 12–15.
Бойовий статут механізованих і танкових підрозділів Сухопутних військ. Ч. ІІ (рота, батальйон). Київ : Ком. СВ ЗСУ, 2016.
Бойовий статут механізованих і танкових військ Сухопутних військ. Ч. III (взвод, відділення, екіпаж). Київ : Ком. СВ ЗСУ, 2016.