ОСОБЛИВОСТІ ЗАСТОСУВАННЮ FPV-ДРОНІВ ПІДРОЗДІЛАМИ МОРСЬКОЇ ПІХОТИ ПРИ ВЕДЕННІ ОБОРОННИХ ДІЙ МОРСЬКОГО УЗБЕРІЖЖЯ
DOI:
https://doi.org/10.32782/msd/2024.2/02Ключові слова:
морське узберіжжя, озброення та військова техніка, FPV-дрони, тактика застосування, бойові задачіАнотація
У сучасному світі, де геополітичні напруги та військові конфлікти стають все більш актуальними, забезпечення безпеки морського узберіжжя визначається як одне з найважливіших завдань для будь-якої країни. Загальна довжина морського кордону України становить 1355 км, з них по Чорному морю -1056,5 км, по Азовському морю – 29,5 км, по Керчинській протоці – 49 кілометрів. Морське узбережжя є ключовим елементом не лише в економічному плані, але й в контексті національної безпеки, забезпечення міжнародної торгівлі та співпраці. Прогнозований напрямок розвитку озброення та військової техніки, а також тактика їх застосування-завдання непросте. В наш час, коли розвиток технологій розвиваються настільки стрімко, що поява нової зброї, здатної провести революцію на полі бою, займаї не роки та десятеліття, а іноді декілька місяців. Сьогоднішній світ вимагає високої готовності та ефективного використання передових технологій у сфері безпеки, зокрема, військових дронів. Поява FPV-дронів, які виконують різні бойові задачі. Призвело до розвитку цього сегменту літаючих безпілотників, які можуть уражати техніку і живу силу, як в якості дронів-камікадзе так і багаторазових БПЛА з механізмом скиду боєприпасів на ціль. Вони становлять велику небезпеку, що змушує шукати нові підходи у тактиці застосування підрозділів на полі бою, нові методи захисту військової техніки, розвитку невеликих за розміром засобів РЕБ для захисту окремої одиниці техніки чи окопу від ураження FPV-дронами. Бо вдале застосування одного чи декількох таких дешевих безпілотників призводить до зниження або виведення з ладу будь-якої, в тому числі й дороговартісної військової техніки. Що є неспівставно витрачених коштів на виробництво/закупівлю FPV-дронів і вартість і часу на виробництво нового танка чи БМП.
Посилання
ОП 3-0(46). Доктрина «Застосування безпілотних систем у силах оборони України». Київ : Генеральний штаб ЗС України, 2024. 38 с.2.
СП 7-00(03).01. Доктрина «З організації підготовки у Збройних силах України» Київ : Генеральний штаб ЗС України, 2020. С. 12–15.
Бойовий статут механізованих і танкових підрозділів Сухопутних військ. Ч. ІІ (рота, батальйон). Київ : Ком. СВ ЗСУ, 2016.
Бойовий статут механізованих і танкових військ Сухопутних військ. Ч. III (взвод, відділення, екіпаж). Київ : Ком. СВ ЗСУ, 2016.
ВП 7-(01).03.01 Методичні рекомендації підрозділам щодо боротьби з безпілотними літальними апаратами іранського виробництва «КАМІКАДЗЕ» «SHAHED-136», «ГЕРАНЬ-2». Київ : Ком. СВ ЗСУ, 2022. С. 10.
ВП 7-46(12).01 Методичні рекомендації командиру підрозділу по застосуванню БпАК тактичного рівня. Вінница : Ком. ПС ЗСУ, 2018. С. 66.
ВП 7-00(03).01 Методичні рекомендації підрозділам щодо боротьба з безпілотними літальними апаратами (за досвідом проведення ООС (раніше АТО). Житомір : Центр оперативних стандартів і методики підготовки ЗСУ. 2019. С. 44.
Методичний матеріал для навчання військовослужбовців, призваних за мобілізацією (загальновійськова підготовка в навчальних центрах, військових частинах, навчальних підрозділах). Одеса, 2015.