ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ БЕЗПЕКИ ПЛАВАННЯ СУДНА НА ХВИЛЮВАННІ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.32782/msd/2024.1/04

Ключові слова:

хвилювання, хитавиця, довгі хвилі, короткі хвилі, остійність, попутне хвилювання, зустрічне хвилювання, слемінг, брочінг, шторм

Анотація

У статті розглянуто питання негативного впливу хвилювання на безпеку плавання судна. Проаналізовано небезпечний вплив сильного хвилювання, хвилювання у поєднанні з вітром, а також додаткових небезпечних явищ, що виникають у результаті сильного хвилювання, на корпус, суднові пристрої та механізми, остійність, ходові та маневрені характеристики судна, життєдіяльність екіпажу. Хвилювання моря викликає бортову, кільову та вертикальну хитавицю судна. У результаті виникає небезпека перекидання, пошкодження корпусу, суднових пристроїв та механізмів, погіршуються ходові характеристики судна, умови життя та роботи екіпажу. Для цілей судноводіння хвилювання характеризують висотами хвиль певної забезпеченості. Під забезпеченістю розуміють імовірність зустрічі з хвилями зазначеної чи більшої висоти. Висота хвиль у кожному районі залежить від багатьох чинників, зокрема від сили вітру, його тривалості, розгону хвиль і глибини моря. В океанах хвилі можуть досягати висоти 15 і більше метрів та довжини понад 300 м. У мілководних морях хвилі швидше досягають максимальних розмірів і швидше загасають після припинення дії вітру. Навіть за дуже сильних вітрів розміри хвиль на мілководді менше, ніж у глибоководних районах, зате вони відрізняються значною крутістю. Максимальна висота хвиль на мілководді не буває більше 0,8 глибини моря у цьому місці. Особливості хвилювання у різних районах Світового океану відзначають у лоціях. Ці особливості судноводії повинні враховувати. Хороша морська практика вимагає, щоб судно перед виходом із порту незалежно від тривалості переходу, стану погоди було повністю підготовлено до плавання у штормових умовах. У статті розглянуто способи штормового плавання суден, їхні позитивні та негативні боки і вибір залежно від типу та характеристик судна. Показано, що забезпечення безпеки плавання в умовах сильного хвилювання і вітру, особливо у штормових умовах, багато в чому залежить від розуміння судноводієм закономірностей їхнього впливу на судно. Наведено рекомендації з підготовки до плавання та забезпечення безпеки плавання у несприятливих погодних умовах.

Посилання

Алексишин В.Г., Козир Л.А., Симоненко С.В. Забезпечення навігаційної безпеки плавання : навчальний посібник. Одеса : Фенікс, 2009. 518 с.

Сизов В.Г. Теорія корабля : навчальний посібник. 2-е вид., випр. Одеса : Фенікс, 2003. 284 с.

A Guide to Ship Handling. The Best Seamanship. Publishеd by Japan Captains’ Assoсiation, Tokyo, Japan.

Рекомендації по організації штурманської служби на морських суднах України (РШСУ–98). Одеса : ЦНДІМФ, 1998. 96 с.

IMO MSC.1/Circ.1228. Revised Guidance To The Master For Avoiding Dangerous Situations In Adverse Weather And Sea Conditions.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-06-11

Як цитувати

Корніюк, В. Я., Кубіцький, Р. О., Буга, А. О., & Москаленко, К. С. (2024). ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ БЕЗПЕКИ ПЛАВАННЯ СУДНА НА ХВИЛЮВАННІ. Морська безпека та оборона, (1), 23-35. https://doi.org/10.32782/msd/2024.1/04